Robienie Zdjęć
Robienie Zdjęć
Sanitariusz a ratownik medyczny 2015-08-19

Czy w bieżącym systemie ratownictwa medycznego w Polsce istnieją sanitariusze? Ten wpis odpowiada na to zapytanie.

ratownik1Członkowie grup ratownictwa medycznego (personelu karetki) inni aniżeli doktor czy też pielęgniarka cały czas większości społeczeństwa kojarzą się z sanitariuszami. Nie dziwi mnie to, bo personel na takim stanowisku przez lata pracowali w pogotowiu jako asystenci personelu leczniczego.

Asystenci , formalnie nie wykonujących działań ściśle leczniczych, to wynikało z braku wychowania leczniczego.


Z początku XXI wieku w ambulansach można było spotkać przedstawicieli tej grupy zawodowej. Jednocześnie, a w zasadzie nawet przedtem powstały w Polsce uczelnie edukujące ratowników medycznych. Cel edukowania był ukierunkowany ogólnie na wykonywanie działań medycznych w stanach zagrożenia życia.

Aktualnie obowiązkowym w Polsce aktem prawnym na temat ratownictwa medycznego jest Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku, do głębi formułuje ona kto i jak może zostać ratownikiem.


W Art. 36 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym nie ma nic o obecności sanitariusza w ambulansie ratowniczym, a z karetek wyjazdowych zostały wyeliminowane pielęgniarki ratunkowe. Dużo jeszcze minie czasu, żeby w świadomości ludzkiej sanitariusz został zamieniony ratownikiem medycznym – postacią z wychowaniem medycznym, jaka jest przygotowana do wybawiania ludzkiego życia na najwyższym poziomie, a nie lekkomyślnego wrzucania na nosze oraz przenoszenia do szpitala, wnoszenia, znoszenia i przekładania.

Zapamiętajcie proszę, iż zwykle to właśnie ratownik medyczny ocala w pomocy przedszpitalnej, a nie lekarz, a zwłaszcza nie sanitariusz.


  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]